Halla!
Onko sinulla ollut ongelmia harjoittelupaikan saannissa kunnasta tai kuntayhtymästä? Tai onko sinulla jo harjoittelupaikka tiedossa, mutta haluaisit varmistaa, että saat harjoittelustasi irti mahdollisimman paljon? Kaipaatko kokeneilta konkareilta harjoittelupaikan saantivinkkejä – vinkkejä, joita yliopiston tai muiden ainejärjestöjen harjoitteluinfoissa ei kerrota?
Tervetuloa mukaan Hallojen harjoitteluinfoon. Tätä tilaisuutta ei kannata jättää väliin!
Harjoitteluinfossa perehdytään harjoittelupaikan metsästämiseen mm. seuraavista näkökulmista
– Miten saada harjoittelupaikka kunnasta
– Miten myydä itsensä kuntaan
– Ketä lähestyä kunnassa
– Millaisia tehtäviä kunnissa on harjoittelijoille tarjolla
– Näin harjoittelusi epäonnistuu – millaisia ovat tyypillisimmät harjoittelun
epäonnistumiseen johtaneet syyt
– Onnistuneita harjoittelukokemuksia & epäonnistuneita harjoittelukokemuksia
– Onko harjoittelutuella aidosti merkitystä harjoittelupaikan
saamiselle?
– Harjoittelijan palkkaus
– Millainen on hyvä harjoitteluhakemus & miten rakennan toimivan CV:n
Tilaisuuden vetää kohtalaisen kokenut halla harjoittelijoiden työllistäjä, johtava konsultti Jarno Moisala. Vierailevaksi tähdeksi on lupautunut niin ikään kokenut halla-harjoittelijoiden esimies, Ylöjärven kaupungin hallintojohtaja Jarkko Sorvanto sekä Kuntien Asiantuntijat – Kumula ry:n järjestösihteeri Saara Paavola.
Tilaisuus järjestetään panimoravintola Plevnan Mallas-kabinetissa tiistaina 25.2. kello 19.00 alkaen. Tarjolla on pientä purtavaa ja palan painiketta.
http://www.plevna.fi/?page_id=163
Harjoitteluinfon järjestää Hallat ry yhteistyössä Kumula ry:n kanssa.
Tervetuloa!